Розны

Хабараускі 'Амур' зноу прадынаміу, цяпер у Маскве

Хабараўскі "Амур", пацярпеўшы напярэдадні ў Мінску паразу ад мясцовага "Дынама", у панядзелак у чарговым матчы чэмпіянату Міжнароднай кантынентальнай хакейнай лігі (КХЛ) прайграў у гасцях іншаму "Дынама" - маскоўскаму.

Лёс матчу ў сталіцы вырашылі два галы без. "Дынама" Масква - "Амур" Хабараўск - 2: 0 (1: 0, 0: 0, 1: 0). Галы: Непряев 19:28 - 1: 0, Зіноўеў С. 59:20 - 2: 0.

Як паведамляе прэс-служба ХК маскоўскага "Дынама", у першым перыядзе каманды гулялі практычна без момантаў, не часта турбуючы брамнікаў хоць колькі-небудзь небяспечнымі кідкамі. У няроўных складах гульня так жа нічым не адрознівалася. Госці брамы Бірукова практычна не пагражалі, а гаспадары наносілі занадта мала кідкоў, з якімі Барысаў упэўнена спраўляўся. Адзіны гол у перыядзе здарыўся ўжо пад самы яго заслону. Іван Непряев ў контратацы ў меншасці адправіў шайбу пад перакладзіну - 1: 0.

У пачатку другога перыяду ў большасці дынамаўцы мелі пару нядрэнных момантаў для ўзяцця варот, але бездакорна сыграў у гэтых эпізодах галкіпер "Амура" Сяргей Барысаў. Затым расслабься дынамаўцы аддалі ініцыятыву гасцям. Хабаровчане цалкам маглі скарыстацца гульнявой перавагай, якое было ў іх практычна да канца перыяду.

Роўна на экватары матча цуд выратавала вароты Бірукова ад гола. Брамнік "Дынама" ужо распластаўся на лёдзе, шайба ляжала на самой стужачцы, але неймаверным чынам форварды гасцей не змаглі заштурхаць яе за лінію варот. 2 хвіліны праз спачатку Бірукоў выратаваў сваю каманду ад гола, парыраваў небяспечны кідок Кривоножкина, а затым Кухтинов з забойнай пазіцыі трапіў у штангу. А на 34-й хвіліне шайба зноў не захацела перасякаць лінію варот Бірукова падчас нападаў гасцей.

Трэці перыяд праходзіў пад дыктоўку гасцей. Дынамаўцы мабыць жадалі малымі сіламі адстаяць зыбкая перавага. Міхаіл Бірукоў працаваў у поце твару, у заключнай трэці матчу кідкоў па яго варотах было дастаткова. І ўсё ж такі дынамаўцы змаглі здабыць перамогу. На перадапошняй хвіліне матчу госці маглі перавесці гульню ў овертайм, але зноў ўдача адвярнулася ад іх - пераправіць шайбу фактычна ў пустыя вароты пасля хвацкага сэйвы Бірукова ім не ўдалося.

Зняўшы брамніка, госці тут жа атрымалі другую шайбу. Сяргей Зіноўеў ўсталяваў канчатковы кошт сустрэчы. Дынамаўцы захавалі 7-ю радок у табліцы. А Міхаіл Бірукоў цудоўным чынам здолеў адстаяць першы раз у складзе "Дынама" на нуль.

На пасляматчавай прэс-канферэнцыі настаўнікі абедзьвюх камандаў дзеянні сваіх падапечных ацанілі так:

Уладзімір Вуйтэк, "Дынама" Масква:

-Сёння мы гулялі толькі першы перыяд, калі забілі шайбу ў меншасці. Потым гуляў толькі брамнік Міхаіл Бірукоў. Сваёй перамогай над хабараўскім "Амурам" мы абавязаны Бірукову, які правёў свой першы матч у сезоне на нуль.

Дынамаўцам наладзіцца з высокай аддачай на перадапошні матч рэгулярнага чэмпіянату аказалася вельмі складана. Гульцы ўсё ўжо думаюць у плэй-оф, цяжка іх наладзіць. А на адным каньку ў гэтым чэмпіянаце нікога не абыграць. Тут усе каманды б'юцца да канца - за свой гонар, за прэміяльныя.