Навіны

'Іркут' саступіў на выездзе камандзе 'Хімкі-Падмаскоўі'

26 лютага Іркуцкі «Іркут» завяршыў выязную серыю матчам з фарм-клуб «Хімак». Иркутяне саступілі гаспадарам паркета.

26 лютага. «Хімкі-Падмаскоўі» 63:44 (12:18, 23: 8, 16: 8, 12:10) «Іркут»

«Іркут»: С. Макушкин (12). А. Чарныш (10), І. Сухінін (6), С. Міхалёў (6).

«Хімкі-Падмаскоўі»: А. Захараў (11), І. Русецкі (11), М. Чыслаў (11), Р. Пацееў (9).

У пачатку матчу супернікі стараліся ўразіць кальцо адзін аднаго з далёкіх кропак, але гэтыя спробы былі беспаспяховымі. Толькі да канца другой хвіліны лік адкрылі «Хімкі» - кідком з сярэдняй дыстанцыі, «Іркут» тут жа адказаў. Аднак следам гаспадары паркета прымусілі гасцей некалькі разоў запар памыліцца ў абароне і давялі сваю перавагу да «+7». Пасля лічбаў на табло 9: 2 на карысць «сіне-жоўтых» сібіракі, намаганнямі які выйшаў на замену Яўгена Калініна, а таксама гульцоў стартавай пяцёркі Святаслава Макушкина і Сяргея Міхалёва, скарацілі адставанне і нават выйшлі наперад - 09:10. Крохкае перавагу ў пакінутыя 3 хвіліны стартавай чвэрці падапечныя галоўнага трэнера Юрыя Анісімава нарасцілі. Кропку ў чвэрці, практычна з фінальнай сірэнай, паставіў Ігар Сухінін, пасля «траячкі» якога наша каманда была наперадзе - 12:18.

У другой дзесяцімінутцы баскетбалісты Падмаскоўя дадалі ў хуткасці, сталі часцей трапляць і, што немалаважна, здабылі ўпэўненасць. За няпоўных 3 хвіліны да заканчэння гэтага гульнявога адрэзка выхаванцы галоўнага трэнера Рамунас Цвіркі выйшлі наперад - 27:26, замацаваўшы перавагу ў ліку да вялікага перапынку - 35:26.

На жаль, трэцяя чвэрць не стала пераломнай для гасцей. Як і ў папярэднім перыядзе, иркутяне змаглі набраць толькі 8 ачкоў. Завяршальнай дзесяцімінутцы пачалася пры ліку 51:34 на карысць гаспадароў. Госці, здавалася, зноў намацалі ключы да кальца «Хімак»: спачатку дзве выніковыя атакі запар завяршыў Андрэй Чарныш, а затым навабранец «Іркут» Раман Лагуціна двухочковым трапленнем скараціў адставанне да «мінус 9-ці» - 51:40. Зрэшты, гэта быў максімум, які дазволілі сібіракам падмаскоўныя баскетбалісты. «Маладзёжку» знакамітага баскетбольнага клуба затым зноў «паддаючыся», вярнуўшы ранейшую розніцу ў ліку і ледзь яе павялічыўшы. У выніку перамога «Хімак» з лікам 63:44 - рэванш каманды Рамунас Цвіркі, якая саступіла ў Іркуцку ў лістападзе мінулага года.

Адзначым, што самым выніковым гульцом у складзе «Іркут» стаў Святаслаў Макушкин, аформіў першы дабл-дабл ў сезоне (11 ачкоў + 10 падбораў).

Наступныя матчы з супернікамі па Суперлізе ў Чэмпіянаце Расіі наша каманда правядзе на хатнім паркеце Палаца спорту «Труд».